Az alvásminőség javításhoz szükséges külső tényezőket ugyan most felsorolom, de az alvás akkor lesz a legpihentetőbb, ha a belső mentális folyamataid rendben vannak. Ha egy gondolat nem hagy nyugodni, ha szorongva fekszel, és az éjszaka közepén zaklatottan kelsz, akkor megteremthetsz bármilyen külső körülményt, nem fogod elérni azt amit szeretnél mert az életünkben semmi sem tud komfortosan működni, ha belül nem vagyunk rendben.
A minőségi, pihentető alváshoz két alapvető feltétel szükséges. A külső tényezők megteremtése, és a belső harmónia biztosítása. Ha ez a két feltétel teljesül, akkor az már önmagában olyan életminőség javulást eredményez, ami megalapozza a minőségi életvitelt. A külső tényezők megteremtésére bárki képes, a belső harmónia eléréséhez csak nagyon kevesen, de hát pontosan erről szól a Tiian program, hogy a nap végére olyan kompakt emberekké váljunk, akik az élet minden területén megerőltetés nélkül, magabiztosan hozzák, az átlagot messze felülmúló eredményeket.
A külső tényezők 18 lépése
Első körben ezek közül csak csinálj meg négyet vagy kettőt, de akkor azt csináld meg minden este. Nem kell egyből mind a 18-ra rámenni, mert a rutin kialakítása megkövetel némi fokozatosságot. A cél a 18 pont beépítése.
Teljes sötétségben aludj. Ha nem megoldható vegyél egy szemtakarót.
Hűtsd le a szobát 20-21 fokra és nyiss egy ablakot résnyire egész éjjelre. Ezt télen is tedd meg, és úgy általában ezt külső hőmérséklettől függetlenül minden esetben tedd meg. Áramoljon a szobában a friss levegő. Ha lehet ne aludj légkondis szobában.
Alvás előtt 1 órával már ne agyalj komolyabb dolgokon. Itt jön a képbe ugye a belső harmónia kérdése. Ha nincs belső harmónia, ha szorongsz, ha aggodalmaskodsz, ha a mindennapi dolgok miatt stresszelsz akármit csinálhatsz, nem fogsz jól aludni.
Kapcsold ki a Bluetooth-t a telefonodon, húzd ki a konnektorból a töltőt, főleg ami az ágyad mellett van, és ha lehet minden elektromos cuccot kapcsolj ki a szobában. Én a wifit is kikapcsolnám.
Lefekvés előtt 2 órával kerüld a fehér és a kék fényt. Na most ez a tévét, az ipadet, a telefont jelenti. Ezek a fények bezavarják az agyat és egyszerűen nem tud kikapcsolni. Egy egyszerű teszttel nézd meg milyen állapotban van az agyad. Kezdj el olvasni egy könyvet és nézd meg hány perc vagy hány oldal után leszel feszült. Az agyad a telefon nyomkodás alatt is feszült, csak ott a történések és az ingerek eltompítják az agy stresszes állapotát.
Ne használj melatonint. Hosszútávon rendkívül rossz hatással lesz rád. De szerintem rövid távon is.
Minden nap próbálj ugyanakkor lefeküdni.
Teljes csendben aludj. Tudom ezt mondhatom annak aki forgalmas helyen lakik, vagy kisgyereket nevel, annak meg főleg akik babát, de ez az írás ideális körülményeket vesz alapul, egy ideális élethelyzettel. Ezért írtam hogy törekedni kell a lehető legtöbb pont betartására élethelyzettől függően. Szóval teljes csend.
Fél teáskanál Magnézium citrát elalvás előtt fél órával.
Lélegezz az orrodon keresztül. Egyébként is tedd ezt, de alvásnál főleg.
Elalvás előtt 1 órával ne igyál semmilyen folyadékot. Vizet se. Alkoholt főleg ne, most ilyenekbe hogy koffein meg taurin bele sem megyek.
Elalvás előtt 3-4 órával én már nem ennék semmit. Max saláta, kicsi hüvelyesek, egy fehérje turmix, szal ilyen könnyű dolgokat max. Az emésztés túlságosan energiaigényes folyamat ami ébren tartja a testet. A szervezet minél inkább megnyugszik, annál pihentetőbb lesz az alvás.
Sokkal jobban fogsz aludni ha mozogtál valamit aznap.
A megfelelő matrac kiválasztása teljesen szubjektív, de azt mindenkinek tudnia kell, ha nem a számodra megfelelő keménységű matracot használod, akármit tehetsz, nem fogsz jól aludni. Vannak ilyen mindenség pontok, ilyen a matrac kérdés is. Tudd meg mi számodra a megfelelő keménység, és aludj azon. Nagyon fontos. Párna szintén. A matracot 6 évente cseréld le.
Reggel zuhanyozz, de akkor hideg-meleg váltakozással. Ezzel a ponttal belenyúlunk kicsit a hidegterápiába is, de csak hogy látható legyen, hogy minden, mindennel összefügg.
Elalvás előtt relaxálj, vagy ami még jobb végezz egy egyszerű stresszcsökkentő légző gyakorlatot. Egy újabb Tiian programpont ugye.
Tedd olyanná a hálószobád ahol jól érzed magad. Legyen hangulata, de olyan hangulata ami számodra ideális. Számít az ágynemű színe, tapintása, a csetreszek a szekrényen, a képek a falon, a szőnyegtől a tényleg mindenen át. A hálószobádnak a legnyugodtabb pontjának kell lennie az életednek. Akkor legyen is az.
Ne aludj napközben. Soha. Akkor se, ha napközben teljesen szét vagy esve. Teljesen felborítod a bioritmusod.
Nagyjából ennyi. Ezek a legkönnyebben befolyásolható tényezők, de az alvásminőség, mint ahogyan említettem, a belső folyamatoktól, a belső állapotodtól függ igazán. Szorongás, negatív gondolatok, félelem, bizonytalanság, mindennapi problémák, egzisztenciális problémák, traumák, gondok a házassággal, a gyerekkel, a lélekölő munkahellyel, a bűntudattal, a nem kezelt problémákkal.
Ha ezekkel nem foglalkozik az ember nappal, akkor éjszaka borul rá majd az élet, mert éjszaka minden hangosabb, minden érzés sokkal erősebb, minden probléma felerősödik. Az agyad éjjel, a nappal kapott ingereket viszi tovább. Ha káosz van a fejedben nappal az éjszakád is káoszos lesz.
Rendbe kell hoznunk az életünket ahhoz, meg tudjuk élni az életet a maga legszebb valójában. Mert olyan nincs, hogy valami nagyon nincs rendben velem, de az élet bizonyos területein minden rendben van. Nem. Ugyanolyan szar az is, és az emberek nagyon meglepődnének, ha megtapasztalnák, hogy valami, amiről azt gondolják hogy rendben van, az valójában mennyire nincsen. Mint a Mátrixban amikor megkérdezi a fickó, hogy miért fáj a szemem? Mert még sosem használtad. Hát valahogy így van ez az életünkkel is. Miért érzem hogy élek? Mert eddig csak vegetáltál. A Tiian egy érdekes kísérlet erre. Számomra is. Nekem is szükségem van erre a programra, ahogyan szerintem nagyon sokunknak végre egy igazán jó alvásra. Hát majd meglátjuk. Mindenesetre kezdjétek el beépíteni ezt a 18 pontot a mindennapjaitokba. Nem kell mindet, de párat azért igen, aztán majd jön a többi is. A lényeg úgy is a psziché programpontnál érkezik el.